Spocone dłonie czy pachy to relatywnie częsty problem powodujący dyskomfort pacjentów i ich otoczenia. Toksyna botulinowa podana w te okolice miejscowo wpływa na gruczoły potowe zahamowując wydzielanie przez nie potu.
Efekt zabiegu utrzymuje się do 6 miesięcy.
Przed zabiegiem znieczulamy na życzenie pacjenta miejsca aplikacji leku.

Nadpotliwość (nadmierna potliwość - hyperhidrosis) dotyczy do 2% społeczeństwa. Jest to schorzenie autonomicznego układu nerwowego, w którym stwierdzamy nadmierną produkcję potu. Układ ten kontroluje około 5 milionów gruczołów potowych rozmieszczonych w różnych miejscach naszej skóry. Najczęściej objawy nadpotliwości lokalizują się w okolicy twarzy, dłoni i stóp.
Trudno jest określić fizjologiczną normę ilości wydalanego potu, dlatego rozpoznanie choroby często opierane jest na subiektywnym odczuciu pacjenta. Nadmierna potliwość występuje w sytuacjach nieadekwatnych do fizjologicznych reakcji wywoływanych przez czynniki środowiskowe.
Podstawowa diagnostyka opiera się na prawidłowo zebranym wywiadzie oraz wykluczeniu innych przyczyn organicznych nadpotliwości (np. nadczynności tarczycy, cukrzycy, akromegalii, guzów nadnerczy itp.). 

realizacja: Bartosz Pęcherz