H&BC to miejsce dla tych, którzy pragną wydobyć naturalne piękno i oczekują skutecznych rozwiązań estetycznych oraz cenią sobie profesjonalizm, luksus i dyskrecję.

Dzięki nam możesz zapobiegać zmianom  powodowanym przez upływ czasu, a także niwelować efekty zmian już powstałych.
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej z wykorzystaniem neurotoksyny botulinowej typu A w H&BC zapewniają pełne bezpieczeństwo pacjentom dzięki fachowości, nowoczesnym instrumentom, wiedzy i doświadczeniu. Podczas zabiegów stosujemy wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku, przechowywany w sterylnych warunkach. Wysoką efektywność zabiegów zawdzięczamy m. in. najwyższej jakości materiałom i preparatom, które dobierane są indywidualnie po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.
Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami w walce z oznakami starzenia jest botox oraz kwas hialuronowy.
Toksyna botulinowa - popularnie zwana jadem kiełbasianym - jest bardzo silnie działającą naturalną toksyną powodującą zahamowanie uwalniania acetylocholiny - neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami. Toksyna botulinowa działa poprzez blokowanie połączeń między zakończeniami nerwów, a unerwianymi przez nie mięśniami, czyli blokuje tzw. synapsy nerwowo - mięśniowe. Toksyna wiąże się z błoną presynaptyczną płytki motorycznej i blokuje wydzielanie acetylocholiny, co powoduje, że mięśnie rozluźniają się i zmarszczki czasowo rozprostowują się. Ten proces wykorzystuje się w medycynie.
          Toksynę botulinową stosuje się w leczeniu chorób neurologicznych przebiegających z nadmiernym napięciem mięśni, jak również w celu terapii nadmiernej potliwości (dłoni, stóp i pach), uporczywych bólów głowy, zgrzytania zębami (bruksizmu) oraz w medycynie estetycznej- w celu likwidacji zmarszczek mimicznych. Podana we wstrzyknięciach działa miejscowo, ale ponieważ włókno nerwowe ma zdolność tworzenia nowych połączeń, efekt terapeutyczny toksyny maleje i zanika po ok. 4-6 miesiącach. Zabieg wówczas powinniśmy powtórzyć.
          Toksyna botulinowa jest najsilniejszą znaną toksyną biologiczną. Jest neurotoksyną wytwarzaną przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum.
          Preparaty toksyny botulinowej używane w medycynie są produkowane laboratoryjnie z wyizolowanych szczepów bakterii, oczyszczane i pakowane próżniowo w ściśle odmierzonych dawkach. Lek jest bezpiecznie i skutecznie stosowany w wielu dziedzinach medycyny od ponad 20 lat.
          W medycynie estetycznej w celu wygładzenia zmarszczek, operuje się dawkami rzędu 20-60 jednostek w czasie jednego zabiegu. Stosuje się więc go w bardzo małych, ściśle dobranych dla danego pacjenta dawkach, które działają tylko w miejscu podania. O toksyczności ogólnoustrojowej nie może być mowy, gdyż dawki toksyczne dla człowieka wynoszą od 2,5 do 3 tys. jednostek.

          Preparat ten przeznaczony jest dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek głównie w górnej części twarzy, czyli zmarszczek mimicznych. Są to zmarszczki, które występują często już u bardzo młodych osób, ponieważ związane są z żywą mimiką twarzy. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym. Może być łączony również z innymi metodami liftingu twarzy.

          Toksyna botulinowa jest szeroko stosowana w usuwaniu zmarszczek:
między brwiami (zmarszczki "lwie", okolica gładzizny czoła)
poprzecznych czoła
wokół oczu (kurze łapki)
innych: powieki dolnej, wokół ust, na brodzie, szyi
          W ciągu kilku dni (maksymalnie do 2 tygodni) po zabiegu powinien być widoczny brak tworzenia się zmarszczek mimicznych. Efekty leczenia utrzymują się około 4 – 6 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że efekt ten jest indywidualny dla każdego pacjenta. Przy kolejnych zabiegach okres działania toksyny ulega wydłużeniu.


          Przebieg zabiegu:
Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Małą ilość preparatu precyzyjnie wstrzykuje się w kilka miejsc na twarzy. Zabieg trwa krótko (w zależności od liczby leczonych miejsc 15-30 minut). Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny. Zabieg nie wymaga znieczulenia.

          Po zabiegu:
Zmarszczki całkowicie lub częściowo likwidują się, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, ogólna mimika zastaje zachowana. Dawka stosowana w celach kosmetycznych jest wielokrotnie niższa od dawki leczniczej i całkowicie bezpieczna.

          Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 2 -3 dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po 7-10 dniach. Efekt po zabiegu utrzymuje się maksymalnie 6 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu. Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca. Po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej, zabieg należy powtórzyć. Jeżeli z różnych powodów pacjentka nie może poddać się kolejnym zabiegom to i tak jej skóra na tym skorzysta. Twarz już po jednokrotnym zabiegu – czyli około półrocznym okresie działania toksyny botulinowej, wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta. Niejednokrotnie zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to wynik dodatkowego działania leku, polegający na tym, że gdy przez pół roku nie wykonujemy ruchów marszczących czoło czy ruchów odpowiedzialnych za „kurze łapki” skóra odpoczywa, więc po ustaniu działania toksyny i tak wygląda młodziej. Inwestujemy w ten sposób w przyszłość dając skórze pół roku odpoczynku. Terapia toksyną botulinową w celach estetycznych jest stosunkowo prosta, jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych i bezpośrednio po jej zakończeniu pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywności.

          Postępowanie po zabiegu:
W ciągu 4 godzin unikać masażu w miejscach wstrzyknięć, nie pochylać głowy do dołu, nie spać, nie poddawać się ekspozycji na gorące powietrze- np. podczas suszenia włosów. Przez 4 dni po zabiegu nie należy korzystać z sauny, solarium.

          Powtarzanie zabiegów:
Zabiegi można powtarzać co około 6 miesięcy, nie częściej niż co 3 miesiące.

          Działania niepożądane:
ból w momencie iniekcji
małe krwiaki, które mogą powstać w miejscu wstrzyknięcia jeżeli igła natrafi na niewielkie naczynie
mały, przejściowy obrzęk z pojawieniem się delikatnego mrowienia w miejscu iniekcji
nadmierne zwiotczenie mięśni (opadanie powieki, opadanie kącika ust)
ból głowy, ustępujący po zastosowaniu preparatu przeciwbólowego.
Uwaga:
Reakcje te mają charakter przemijający, większość z nich ustępuje na ogół po kilku dniach. Efekt nadmiernego zwiotczenia mięśni może utrzymywać się 2-6 tygodni.
 
Przeciwwskazania:
1) bezwzględne:
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
- nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie),
- stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia:
aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.)
aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina)
D-penicylamina (Cuprenil)
cyklosporyna
tubokuraryna, pankuronium, galamina
sukcynylocholina
linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna
- miejscowe infekcje skóry,
- ciąża, okres laktacji,
- choroby układu odpornościowego.
2) względne:
- zaburzenia krzepnięcia,
- stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna).

realizacja: Bartosz Pęcherz